• gdzie kupić?
  • moje konto

Czy grillując na węglu drzewnym narażamy się na nowotwór? Mają to stwierdzić naukowcy z łódzkiego Instytutu Medycyny Pracy, którzy koordynują międzynarodowy program badawczy. W programie uczestniczą także lekarze z Włoch, Szwecji, Niemiec, Chorwacji i Czech. Na te badania Unia Europejska przeznaczyła 1,5 mln. euro.

Podczas grillowania na węglu drzewnym powstają toksyczne węglowodory, takie same, na jakie narażone są osoby pracujące w przemyśle koksowym czy budowlanym. - Po pierwsze, z dymu i żaru znad węgla lub drewna oraz podczas przekształcania się tłuszczów i aminokwasów powstają szkodliwe substancje, które są w tym mięsie - mówi prof. Konrad Rydzyński, dyrektor Instytutu Medycyny Pracy im. J. Nofera w Łodzi. To, że takie substancje są rakotwórcze, już wiadomo. Powodują uszkodzenia genetyczne i hamują procesy naprawcze DNA. - W procesie pyrolizy, czyli pod wpływem temperatury, z tłuszczów tworzy się znacznie więcej węglowodorów - podkreśla prof. Rydzyński.
Teraz naukowcy mają stwierdzić, w jakim stopniu grillowanie na węglu drzewnym jest niebezpieczne. Pierwszy etap obejmuje testy na zwierzętach, potem przebadanych będzie sto osób z krajów o różnym stylu żywienia: Polski, Włoch i Chorwacji.

Popularne na południu Europy grillowanie na węglu drzewnym od mniej więcej dziesięciu lat w Polsce zdobywa coraz więcej zwolenników. Z grilla nie trzeba zupełnie rezygnować, ale też nie korzystać zbyt często. A potrawy opiekać w jak najmniejszej ilości dymu.

(www.epacjent.pl)

realizacja i CMS: omnia
www.broilking.pl | ul. Zwierzyniecka 2a, 37-500 Jarosław, tel.: 016 621 34 08, fax: 016 624 11 98, e-mail: